КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Поліська районна організація
Каталог файлів
Меню сайту

Корисні посилання
  • Київська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України
  • ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
  • Федерація Профспілок України

  • Форма входу


    Категорії розділу

    Пошук

    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Вітаю Вас, Гість · RSS 29.03.2024, 05:26

    Головна » Файли » Мої файли

    Щодо Трудового Кодексу України
    18.06.2012, 14:36

    Деякі переваги проекту Трудового кодексу України

    Законопроект збагачено низкою норм, які посилюють правовий захист працівників, зокрема:

    1.      Передбачено заборону дискримінації у сфері праці, у тому числі за додатковими до існуючих ознаками: віку, стану здоров'я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейних обов'язків, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їхніх прав.

    2.    У разі відмови роботодавця надати працівникові роботу відповідно до укладеного трудового договору працівник має право на визнання трудових відносин такими, що виникли з дня, визначеного трудовим договором, із стягненням заробітної плати з розрахунку тарифної ставки (окладу) до дня початку роботи.

    3.                                                    Предбачено    збереження трудових відносин у разі ліквідації юридичної особи, якщо на базі її майна створено нове підприємство, що продовжує ту саму діяльність, що і ліквідоване підприємство.

    4.   Передбачено вичерпний перелік випадків, коли допускається укладення строкових трудових договорів.

    5.   Встановлено обов'язковість укладення трудового договору у письмовій формі, а також перелік обов'язкових умов трудового договору, які мають бути в ньому відображені.

    6.      Передбачено обов'язок попереджати працівника про наступне звільнення за результатам и атестації, осіб, які не витримали строку випробування а також сумісників.

    7.       Врегульовано питання, пов'язані з покладанням на працівника обов'язків за вакантною посадою.

    8.  Передбачено підстави для відсторонення від роботи.

    9.        Встановлена пряма заборона застосування насильства, погроз, введення в оману або в інший спосіб примушувати працівника до припинення трудових відноси н за власною ініціативою проти його волі.

    10.            Заборонено звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час перебування у відрядженні.

    11.                   Не допускається звільнення працівника з мотивів досягнення пенсійного віку.

    12.                             При     звільненні за скороченням штату працівникові має виплачуватися вихідна допомога в залежності від стажу роботи - від одного до трьох розмірів середньої заробітної плати. Додатково до існуючих норм передбачено виплату вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку у разі звільнення працівника у зв'язку з тривалою (понад 4 місяці) хворобою, а також у зв'язку з порушенням правил приймання на роботу.

    13.  Збільщується розмір гарантованої підвищеної оплати роботи в нічний час з 20 до ЗО відсотків тарифної ставки ( окладу) за кожну годину.

    14.  Встановлено підвищення на 20 відсотків тарифної ставки (окладу) оплату праці при поділі робочого дня на частини.

    15. Передбачено .підвищену оплату надурочних робіт ( у потрійному

    розмірі), якщо їх тривалість перевищує 120 годин на рік, а також право на оплату надурочної роботи працівника з ненормованим робочим днем у разі систематичного залучення до роботи понад встановлену тривалість робочого часу.

    16.            У      разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат роботодавець зобов'язаний сплатити працівникові пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку за кожний день затримки.

    17.                                                         Встановлено        додаткову відпустку за стаж роботи ВІД 2 до 4 днів промислово-виробничому персоналу вугільної, сланцевої, металургійної, електроенергетичної промисловості, а також зайнятому на відкритих гірничих роботах, на роботах на поверхні шахт, розрізів, кар'єрів і рудників, на будівельно-монтажних роботах у шахтному будівництві, на транспортуванні та збагаченні корисних копалин.

    18.      Передбачено, що несплата або несвоєчасна сплата роботодавцем внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не може бути підставою для відмови у наданні матеріального забезпечення та послуг із фондів соціального страхування або включенні відповідних періодів роботи до страхового стажу, якщо працівник надасть докази перебування у трудових відносинах.

    19.     Встановлено, що зменшення тривалості тижневої норми робочого часу, передбачене колективним договором, не тягне за собою будь-якого зменшення розміру оплати праці.

    20.        Надано право профспілкам, їх організаціям та об'єднанням безпосередньо звертатися до суду на захист прав та інтересів членів профспілок.

    21.          Виплата заробітної плати працівникам здійснюється в першочерговому порядку. Усі інші платежі, у тому числі по зобов'язаннях, забезпечених заставою, до бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державних цільових фондів, не можуть здійснюватися за наявності заборгованості з виплати заробітної плати.

    Департамент правового захисту

     

    Категорія: Мої файли | Додав: adminpol
    Переглядів: 488 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
    Профспілка працівників освіти і науки України © 2024
    Створити безкоштовний сайт на uCoz